O souboru

Divadelní spolek Prácheňská scéna v Písku vznikl v listopadu 1997. Spolek navázal na Lidové divadlo, které působilo při Divadle Fráni Šrámka, a tím zároveň navázal na dlouholetou tradici ochotnického divadla v Písku. Vždyť ve městě Písku vznikl první ochotnický divadelní soubor na přelomu let 1867 a 1868.

V roce 1883 byla poprvé v Písku a na hradě Zvíkově uvedena Stroupežnického hra Zvíkovský rarášek. Tradici oživit hrad Zvíkov divadelními představeními spolek obnovil v roce 1999 a od té doby každé prázdniny pořádá Zvíkovské divadelní léto. V majestátních prostorách hradu Zvíkov nyní uvádí spolek průřez svým repertoárem a své hosty.

Se svými inscenacemi, kromě Písku a Zvíkova, soubor cestuje po okolních obcích, účastní se přehlídek.
Od svého založení v roce 1997 do léta 2019 divadelní spolek reprezentoval město Písek na 49 divadelních přehlídkách. Na těchto přehlídkách předvedl 27 různých inscenací.
Na některé přehlídky soubor jezdí opakovaně. Nejčastěji na Dačické kejklování v Dačicích, což je jihočeská postupová přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla (14 x). Potom na Pohádkový víkend v Českém Krumlově, což je postupová regionální přehlídka souborů v kategorii dospělých hrajících pro děti a mládež (8 x). A pak na Voskovcovu Sázavu v Sázavě, což je celostátní přehlídka amatérských hudebních divadel (5 x).
Z těchto přehlídek jsme přivezli nejedno ocenění. Těchto si obzvlášť vážíme:
1999 – Štítek města Prachatice – Čáry báby Cotkytle – 2. místo
2004 – Voskovcova Sázava – Nebe na zemi – Diplom – nejlepší výprava
2004 – Voskovcova Sázava – Nebe na zemi – Cena poroty – Václav Nohejl za roli notáře Viktoria Bartoluse
2004 – Voskovcova Sázava – Nebe na zemi – Cena pořadatelů – Milan Kursten za roli Scipia Calabera
2005 – O tejnského dráčka – Hrátky s čertem – 1. cena
2009 – Voskovcova Sázava – Na tý louce zelený – Cena za nejlepší mužský pěvecký výkon Radek Brousil
2009 – Dačické kejklování – Rozmarný duch – Cena – Olince Kašparové za roli Elvíry
2009 – Dačické kejklování – Rozmarný duch – Cena – Zdeně Knotkové za roli madame Arkati.
2015 – Voskovcova Sázava – Epochální výlet pana Broučka do XV. Století – Cena za ženský herecký výkon – Zdena Chytrá, dvorní blázen
2017 – Voskovcova Sázava – Poprask na laguně – Cena Josefa Viewegha – Milan Kurstein za režii a herecký výkon
K tomu jsme ještě obdrželi 18 čestných uznání a diplomů, především za herecké výkony, kostýmy nebo za dramaturgický výběr předlohy.

Na činnosti spolku se aktivně podílí okolo čtyřiceti dobrovolníků. Někdo hraje, někdo napovídá, někdo režíruje či staví kulisy. Každý, kdo má chuť „dělat“ divadlo najde svou úlohu. V souboru pracují všechny věkové skupiny: od žáků základní školy až po seniory na penzi. Také profesní složení je velmi různorodé. Vzhledem k široké základně vznikají některé inscenace paralelně. Část souboru připravuje jednu a část druhou inscenaci.